Leadership Directory

Leadership Directory

The Indianapolis Bar Association is guided by a Board of Directors, which is installed annually. The leadership of the bar also includes the chairs of the IndyBar's sections, divisions and committees.

2018 Indianapolis Bar Association Board of Directors

President:
James J. Bell, Paganelli Law Group

President Elect:
Thomas Barnard, Taft Stettinius & Hollister LLP

First Vice President:
Andrew L. Campbell, Faegre Baker Daniels LLP

Immediate Past President:
Nissa M. Ricafort, Broyles Kight & Ricafort PC

Treasurer:
David J. Duncan, Scannell Properties

Secretary:
Hon. Alicia Gooden, Marion Superior Court

Counsel to the Board:
Bryan S. Strawbridge, Frost Brown Todd LLC

Vice Presidents:
Joshua F. Brown, Law Office of Josh F. Brown
Erin Clancy, Kightlinger & Gray LLP
Eric N. Engebretson, Whitham Hebenstreit & Zubek LLP
Hon. Heather Welch, Marion Superior Court

At-Large Members:
Deborah J. Caruso, Rubin & Levin PC
Deborah C. Dobbins, The Heritage Group
Lindsay Faulkenberg, Kids' Voice of Indiana
Pamela Grant-Taylor, Law Office of Pamela Grant Taylor
Manuel Herceg, Taft Stettinius & Hollister LLP
Detra Mills, The Cellular Connection LLC
Commissioner Jim Snyder, Marion Superior Court
Natalie Snyder, Cross Pennamped Woolsey & Glazier PC
Shaunestte Terrell, Indiana Prosecuting Attorneys Council
Holly Wanzer, Wanzer Edwards PC

American Bar Association Delegate:
Phil L. Isenbarger, Bingham Greenebaum Doll LLP

ISBA 11th District Representative:
Deborah J. Caruso, Rubin & Levin PC

Marion County Bar Association Representative:
BJ Grimes, Faegre Baker Daniels LLP

National Conference of Bar Presidents Representative:
Christine H. Hickey, Rubin & Levin PC

Women & the Law Division Representative:
Elizabeth Timme, Ice Miller LLP

Young Lawyers Division Representative:
Justin Allen, Plews Shadley Racher & Braun LLP

Dean, Robert H. McKinney School of Law:
Andrew Klein, Robert H. McKinney School of Law

Indianapolis Bar Foundation President:
Rebecca Geyer, Wanzer Edwards PC


2018 Section and Division Chairs


Alternative Dispute Resolution Section:
Robert Smith, Smith & Wade

Appellate Practice Section:
Joel Schumm, Robert H. McKinney School of Law

Business Law Section:
L. Jarod Brown, Third Street Ventures

Commercial & Bankruptcy Law Section:
Jeremy Dunn, Automotive Finance Corporation

Criminal Justice Section:
Jennifer Harrison, Lewis & Wilkins LLP

E-Discovery, Information Governance & Cyber Security Section
Ray Biederman, Mattingly Burke Cohen & Biederman LLP

Environmental Law Section:
Allison Gritton, Wooden McLaughlin

Estate Planning & Administration Section:
Bob Fechtman, Fechtman & Moore

Family Law Section:
Commissioner Kim Mattingly, Marion Superior Court

Government Practice Section:
Samantha DeWester, Indiana Department of Environmental Management

Health Care & Life Sciences Section:
Ashley Leonard Osak, Faegre Baker Daniels LLP

Insurance Coverage Section:
Ryan T. Leagre, Plews Shadley Racher & Braun LLP

Intellectual Property Section:
William McKenna, Woodard Emhardt Moriarty McNett & Henry LLP

Labor & Employment Law Section: 
Laurie Martin, Hoover Hull LLP

Law Student Division: 
Dorothy Park, Indiana University Robert H. McKinney School of Law

Litigation Section:
Timothy Devereaux, Ladendorf Law

Real Estate & Land Use Section:
Jack Donaldson, Westport Homes

Sports & Entertainment Law Section:
Matthew Macaluso, Keller Macaluso LLC

Tax Section:
Chad Halstead, Katz Sapper & Miller

Women & the Law Division Representative:
Elizabeth Timme, Ice Miller LLP

Young Lawyers Division Representative:
Justin Allen, Plews Shadley Racher & Braun LLP


2018 Committee and Task Force Chairs

Audit and Investments Committee
David J. Duncan, Scannell Properties

Bar Leader Series Committee
Kelley Johnson, Cohen & Malad

Bench Bar Conference Committee
Jennifer Lukemeyer, Voyles Vaiana Lukemeyer Baldwin & Webb
Hon. William Nelson, Marion Superior Court

Budget Committee
David J. Duncan, Scannell Properties

Communications Work Group
Eric Engebretson, Whitham Hebenstreit & Zubek

Diversity Job Fair Committee
Kimberly Adams, Attorney at Law

Grievance Committee
Kent Newton, Newton Becker Bouwkamp Pendoski PC

Helping Enrich Attorneys' Lives (HEAL)
Commissioner Kelly Scanlan, Marion Superior Court

Indy Attorneys Network
Alex Van Gorp, Attorney at Law

Indy Bar Review Committee
Christine Hickey, Rubin & Levin PC

Innovation & Research Council
Jake Bradley, Quarles & Brady LLP

Justice Center Task Force
John Kautzman, Ruckelshaus Kautzman Blackwell Bemis & Hasbrook

Legislative Committee
Lawren Mills, Ice Miller LLP
Mindy Westrick, Faegre Baker Daniels LLP

Paralegal Committee
Laura Thirion, Kightlinger & Gray

Personnel Committee
James Bell, Paganelli Law Group

Professionalism Committee
Beth Green, Riley Bennett & Egloff LLP

Pro Bono Committee
Melissa DeGroff, Kroger Gardis & Regas LLP

Solo/Small Firm Practice Committee
Bryan Stoffel, Stoffel Law LLC